Dikkat Eksikliği & Disleksi Çözüm Merkezi"Oysa insan beyninde bilinçli bir şef yoktur. Her birey kendi sinir ağları tarafından ne sağlanmışsa onu kullanmaktadır. Eğer kişinin yönetim işlevleri ile ilişkili sinir ağları DEHB'de olduğu gibi bozulmuşsa, o kişi ne kadar isterse istesin bilişsel işlevlerin büyük bir kısmının yönetiminde başarılı olamamaktadır."

(Dr. Thomas E. Brown - Yale Üniversitesi)

Dikkat Eksikliği ve Öğrenme Güçlüğü olarak tanımlanan Disleksi son zamanlarda birçok bireyin öğrenim hayatını olumsuz etkilemeye başlamış, ebeveynlere çözümsüz bir vaka gibi sunulmuştur. Zihin Akademisi olarak önceliğimiz, bireyin sorun yaşadığı alanı doğru tespit etmek ve sonrasında bireyin ihtiyacına yönelik programlarla Dikkat Eksikliği ve Disleksiyi çözümsüz olmaktan çıkarmaktır.

‘Sonuca değil, sürece odaklanıyoruz.’

Dikkat, Disleksi gibi problemlerde akademik başarısızlık, davranış problemleri, okuma- yazma da güçlük bir sonuçtur. Bu sonucun oluşmasına sebep olan Bilişsel Sistemdeki blokajları tespit edip sağlam bir temel atarak yola çıkıyoruz. Çalışmalarımızın ana kaynağını PASS teorisi oluşturmaktadır.

PASS Teorisi;

PASS teorisi Rus Nöropsikolog ve Tıp doktoru Luira tarafından, beyin fonksiyonlarını açıklamak üzere yapılan çalışmalara dayanmaktadır. Bu teoriye göre zeka durağan değil bilginin işlenmesini içeren dinamik bir süreçtir.

PASS teorisine göre zeka Planlama (planning), Dikkat (attention), Eşzamanlı İşlem (simultaneous processing) ve Ardıl İşlem (successive processing) olmak üzere dört süreçten oluşmaktadır. Planlama, bireyin problem çözme yöntemlerini belirlediği ve uyguladığı işlemdir. Dikkat, farklı uyaranlar arasından seçici olarak uygulanmaktadır. O an için belirlenmiş uyarana dikkati vermek kadar, diğerlerini görmezden gelebilmeyi de içermektedir. Eşzamanlı İşlemler, bireyin ayrı uyaranları tek bir bütün veya grup halinde birleştirmesine dayanmaktadır. Ardıl İşlemler ise uyaranları zincire benzer bir şekilde, sıralı halde ele alan zihinsel işlemlerdir.

Pass Teorisi temel alan tüm çalışmalarımız hakkında detaylı bilgi için lütfen bize ulaşınız.


Randevu AlCopyright © 2017 ZİHİN AKADEMİSİ. Tüm Hakları Saklıdır.    /    Tasarım Altantois