KARDEŞ KISKANÇLIĞI

Kıskançlık, bir çocuğun kardeşinin dünyaya gelmesinin hemen ardından ya da sonraki yıllarda, küçük çocuğun büyüğün oyununa karışması ya da sizin ilginizi çekmek için büyükle rekabet etmesi sonucu doğabilir.

Çocuklarınızın her birine ayrı zaman ayırıp onlarla yönlendirilmemiş oyunlar oynamalısınız. Ona yapı malzemeleri, oyuncak bebekler, küçük arabalar ve sanat malzemeleri verin. Oyunu onun yönlendirmesine izin verirken, tüm alakanızı da ona verin. Oyun oynarken isteklerinin tümünü yaptığınıza emin olun. Onunla oynamanızı da isteyebilir, o oynarken sadece izlemenizi de.

İdeal olan bu tür oyunları her bir çocuğunuzla günde bir saat oynamanızdır. Çocuklarınızdan her birine o kadar zaman ayıramıyorsanız, ayırabildiğiniz kadarını ayırın. Haftada yarım saat kadar az bir zaman dilimi bile çocuğun sevildiğini ve özel olduğunu hissetmesine yardımcı olacaktır. Bu zaman diliminde tümüyle bir çocuğa odaklanabilmeniz için, diğer çocuklara oyalanabilecekleri başka şeyler bulabilirsiniz. Özel oyun zamanı esnasında telefonunuzdan uzak durup gelen çağrıları yanıtlamamalısınız. Hata alarm kurup çocuğunuza onunla alarm çalana kadar oynayacağınızı da söyleyebilirsiniz.

Bazı anne babalar çocuklarıyla birlikte yemeğe, alışverişe ya da sinemaya gitmekten büyük keyif alırlar. Bunlar her ne kadar keyifli aktiviteler olsa da, çocukların ilgi ihtiyacını evde basitçe oyun oynamak kadar karşılamayabilirler. Çocuğunuzun kendine ayrılan bu özel zamanı nasıl geçireceğine onun karar vermesine izin verirseniz, evde kalıp birlikte oyun oynamak istediğini söyleyerek sizi şaşırtabilir.

Bu tarz yönlendirilmemiş oyunların iki avantajı vardır: Birincisi sadece onunla ilgilenmeniz onaylandığını ve sevildiğini hissetmesini sağlayacak; dolayısıyla kardeş kıskançlığını önleyecektir. İkincisi de, bu oyun seansları sırasında sizin ilginiz sayesinde duygularını ifade edebilecektir.