Bireysel Danışmanlık

Yetişkinler için Psikolojik danışmanlık hizmeti almak, yaşamda zorlanılan olayların üstesinden gelmek için kişinin çabasını destekleyen ve yeni çözüm yolları sunarak gelişimi desteklemeye fırsat veren terapi yöntemlerini içerir.

Koçluk çalışmaları, bireyin kişisel performansını artırmaya yönelik, öğrenme kapasitesini geliştiren ve yaşam kalitesini olumlu yönde etkileyen birçok çalışmayı içerir. Koçluk uygulamaları bireyin kendini tanımayı sağlayan, iş ve özel hayatında olumlu ilişkiler ve tutumlar geliştirmesine fırsat veren öznel uygulamalardır.

Pedagojik Danışmanlık; duygusal ve davranışsal alanlarda güçlük çeken çocuk ve ergenlerin kendi içsel yolculuklarında daha emin adımlar atmalarını sağlar.

Bireysel Danışmanlık Hizmetlerimiz
- Kaygı Bozuklukları
- Performans Geliştirme
- Öfke Kontrolü – Stresle Başa Çıkma
- Depresyon ( Kayıp - Yas – Boşanma vb. )
- İlişki ve İletişim Sorunları
- OKB, Fobi, Panik Atak

» Bilişssel Davranışçı Terapi

Bilişsel davranışçı terapi bir psikoterapi türüdür. Bilimsel bir zemin üzerine kurulu olup birçok psikiyatrik bozukluk ve geniş bir sorun alanında etkili olduğu kanıtlanmıştır. Bilişsel teoriye göre çocukluk çağındaki deneyimler öğrenme yolu ile bazı temel düşünce ve inanç sistemlerinin oluşmasına neden olmaktadır. Bu temel düşünce ve inançlar katı düşünce kalıpları olup, yaşamın daha ileri dönemlerinde bireylerin kendileri ve yaşadıkları dünyaya ilişkin algılarını biçimlendirmekte kullanılmaktadır. Psikolojik bozukluklar ise bireyin bilinçli olarak farkında olmadığı bu olumsuz kalıpların içeriğindeki temel düşünceleri destekleyen yaşam olayının ardından gelişmektedir.

Tedavide danışan kişi ile terapist çeşitli sorunları belirlemek ve anlamak için, iyileşmeyi hedef alan bir işbirliği içinde düşünce, duygu ve davranışlar arasındaki ilişkiler konusunda çalışmaktadır. Temel olan danışanın o anına yani “şimdi ve burada” durumuna odaklanarak yanlış inanç ve katı düşünceleri üzerine çalışılmasıdır. Gerektiği zamanlarda danışana çeşitli alıştırmalar ve yapılması istenilen egzersizler verilmektedir.

Genellikle 8-10 seansa kadar bir iyileşme durumu olmakla birlikte psikolojik bozukluğun seviyesine göre seans süresi değişebilmektedir. Seanslar yaklaşık 50 dk sürmekte ve seansların sıklığı kriz durumuna bağlı olarak haftada bir kez yapılmaktadır.

» EMDR

EMDR göz hareketleri ile duyarsızlaştırma ve yeniden yapılandırma tekniğidir. Teknik Amerikalı psikolog Francine Shapiro tarafından bulunmuştur. EMDR travma (Savaş, doğal afetler, taciz, tecavüz), rahatsız eden yaşam deneyimleri, fobi, panik atak, yas, çocukluk travmaları ,kronik ağrı, duygusal sorunlarda kullanılan bir tür psikolojik yöntemdir.

EMDR NASIL ÇALIŞIR?

EMDR uygulaması sırasında görsel, işitsel ya da dokunsal uyaranlar terapiye getirilen materyalin hızlı bir şekilde işlenmesini sağlamaktadır. EMDR’ nin nasıl çalıştığı ile ilgili araştırmalar halen devam etmekle birlikte araştırmacıların birleştikleri fikir şudur: şimdiki zamanda meydana gelen durumlar, geçmiş yaşantıda ortaya çıkan üzüntü kaynağı olan olumsuz düşünce duygu ve fiziksel durumlar tekrar işlenebilmekte ve uyarabilmektedir. EMDR danışanın bu olaylar arasında ilişkiyi değiştirerek geçmişte ve şimdiki zamanda yaşanan olaylarla ilgili mevcut yaşadığı stresini büyük ölçüde azaltmakta başarılı bir tekniktir.

EMDR HANGİ RAHATSIZLIKLARDA UYGULANABİLİR ?

- Depresyon
- Panik Atak
- Travmalar
- Obsesif Kompulsif Bozukluk
- Fobiler
- Yas
- Stres bozukluğu
- Sınav Stresi
- Motivasyon
- Cinsel Sorunlar
- Kronik Ağrılar
- Somatik Bozukluklar
- Aşk Acısı
- Yeme Bozukluğu
- Alkol, Madde Bağımlılığı
- Okul fobisi
- Cinsel ve/veya Fiziksel Taciz
- Baş ağrısı, Migren
- Kişilik Bozuklukları
- Performans Arttırma

Randevu Al

Diğer Çalışma Alanlarımız

ÇOCUK ve GENÇ DANIŞMANLIĞI

EVLİLİK ve AİLE DANIŞMANLIĞI

KURUMSAL DANIŞMANLIK

ZİHİN ve DİKKAT GELİŞTİRME PROGRAMI
Copyright © 2017 ZİHİN AKADEMİSİ. Tüm Hakları Saklıdır.    /    Tasarım Altantois