Çocuk ve Genç Danışmanlığı

Çocuk ve Genç Danışmanlığı Hizmetlerimiz
- Sınav ve Performans Kaygısı
- Akademik Başarısızlık
- Özgül Öğrenme Güçlüğü ( Disleksi, Disgrafi, Diskalkuli vb.)
- Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite
- Ergenlik Dönemi
- Öfke Kontrol, Özgüven, Çocukluk Çağı Korkuları
- Duygusal ve Davranışsal Sorunlar
- Kriz, Travma ve Yas Süreci
- Dikkat ve Öğrenme Becerilerini Geliştirme Grup Çalışmaları

» Oyun Terapisi


Geliştiricisi Vrginia Axline olan Çocuk Merkezli Oyun Terapisi Carl Rogers’in Danışan Merkezli çocuk terapisinden esinlenerek geliştirilmiştir. Kendini gerçekleştirme sürecinde olan insan kimi zaman ebeveyn tutumları kimi zaman da yaşanan olaylar sebebiyle kendini baskılar ve kendini gerçekleştiremez. Bu durumda çeşitli duygusal ve davranışsal sorunlar ortaya çıkarır. Bu sorunların çözümü özgür ve korunaklı bir ortamda sunulan koşulsuz kabuldür. Koşulsuz kabul sunulduğunda çocuğun benliği oyun aracılığı ile kendini ifade eder. Bu ifade sonucunda kendini gerçekleştirmenin önündeki engeller aşılır ve iyileşme gerçekleşir. Kurumumuzda oyun terapisi ekollerinden Çocuk Merkezli Oyun Terapisi Psikolojik Danışman Elif AKBULUT tarafından uygulanmaktadır. Elif AKBULUT Oyun Terapisi eğitimini ve süpervizyonunu Uluslararası Oyun Terapisti Eğitmeni Filiz KÖSEOĞLU ÇETİN’den almıştır.

» Sanat Terapisi


"Terapide sözlerin ötesine geçmek için SANAT’ı kullanın."

Zihin Akademisi Pedagojik ve Psikolojik Gelişim Merkezinde Sanat Terapisi alanlarından

- Şiir
- Dans ve Hareket
- Görsel Sanat
- Drama
- Müzik kullanarak Çocuk ve Ergenlerde;

* Dikkat artırmaya yönelik
* Öğrenme Bozukluğu olan çocuklara yönelik
* Dürtü kontrolünü artırmaya yönelik
* Travma geçirmiş çocuklara yönelik
* Sosyal beceri geliştirici uygulamalar yapılmaktadır.

» Çocuk ve Gençlerde EMDR

EMDR terapisi, tam açıklamasıyla göz hareketleri ile duyarsızlaştırma ve yeniden işleme anlamına gelmektedir. EMDR hızlı sonuca ulaştıran çok güçlü bir psikoterapi tekniğidir. Bu terapi yaklaşımının en önemli özelliklerinden biri ise yaş sınırı olmaksızın uygulanmasıdır, yani küçük bir bebeğe dahi uygulanabilir. Çocuk ve ergenlerde oldukça hızlı cevap veren bu terapi tekniği, Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Amerikan Psikiyatri Birliği (APA) gibi birçok sağlık ve devlet kurumu tarafından onaylanmıştır.

EMDR' ye göre travmalar işlenmemiş, izole olarak depolanmış anılardır. EMDR bu anıları fizyolojik temelli olarak işlenmesini sağlar. Kilitli kalan anı ile diğer anılar arasında ilişki kurulur ve danışan artık bu anılardan rahatsızlık duymaz. EMDR, geçmiş, bugün ve gelecek ile çalışır. Amaç, geçmişte yaşanan anıları işleyerek duyarsızlaştırma, bugünün semptomlarının tedavisi ve danışanın gelecekte karşılaşacağı benzer sorunlarla başa çıkabilme becerisinin kazanımını sağlamaktır.

EMDR terapisi çocuklarda fobilerde, sınav kaygısında, tiklerde, uyku bozukluklarında, kardeş kavgalarının artmasında, okul başarısında düşmede, dikkat bozulmalarında, öğrenme güçlüklerinde, duygusal ve davranışsal sorunlarda oldukça olumlu işlenmektedir. Bu yöntem oldukça yeni olmasına karşın, tüm dünya ülkelerinde aktif olarak kullanılmaya başlanmış ve etkisi birçok sayıda çalışma ile kanıtlanmıştır.

» Bilişsel Davranışçı Terapi

İçerik hazırlık aşamasında

Randevu Al

Diğer Çalışma Alanlarımız

BİREYSEL DANIŞMANLIK

EVLİLİK ve AİLE DANIŞMANLIĞI

KURUMSAL DANIŞMANLIK

ZİHİN ve DİKKAT GELİŞTİRME PROGRAMI
Copyright © 2017 ZİHİN AKADEMİSİ. Tüm Hakları Saklıdır.    /    Tasarım Altantois