OKSİJEN MASKESİNİ ÖNCE KENDİNİZE TAKIN!

Erıtz ve Tamı Miller iş ortağı ve benim arkadaşlarım. Yakın zamanda ilk çocukları Talia Yuse’yle Çin’den döndüler. Evlat edinme süreci; yolculuk için sayısız saatler boyunca hazırlanma ve Çin hükümetiyle yasal işleri halletmek demekti ve nihayetinde evlerine zaferle yani küçük kızlarıyla birlikte döndüler.

Hazırlıklı olmadıkları şey, seksen yedi başka Çinli bebeğin ve ailelerinin de on beş saatlik bir uçak yolculuğunda olacaklarıydı. Arkadaşlarım eve kalıcı bir hasar olmadan ulaştı fakat kabın görevlilerinin seksen yedi evlat edinmiş ebeveyne güvenlik bilgisi verirken yüzlerini ancak hayal edebiliyorum.

Talimatlar monoton bin Çince ve devamında İngilizceyle devam etti. Çoğu kişi sesini açtı. “Emniyet kemerlerinizi bağladığınızdan emin olun… Acil durumda koltuğunuzun yastığı açılacaktır… Kabin basıncı indiğinde oksijen maskeleri çıkar. Lütfen maskeleri takın ve normal şekilde nefes alın. Yanınızda bir bebek ya da çocuk varsa onlara yardım etmeden önce kendi maskenizi takın.”

Yeni ebeveynler aniden canlandı. Bu tanıdık ifade, kollarınızda genç bir hayat varken çok daha farklı bir anlam taşıyor. Bu küçücük varlığın size bağlı olduğunu, nefes almaya çalıştığını düşünmek bile dayanılmaz.

KENDİNİZLE İLGİLENMEDEN AİLENİZLE İLGİLENMENİZ MÜMKÜN OLMAZ.

Ve bu endişeyle, kabin görevlilerinin akıllı uyarısını gözden kaçırabilirsiniz. Belli bir seviyede oksijen olmadığında beyinlerimiz çalışması gerektiği gibi çalışmaz. Muhakememiz zayıflar ve en basit görevleri bile yapamaz oluruz. Ve bir uçak krizi gerçekleştiğinde ilk yapmayı denediğimiz ne olur? Tahmin ettiniz: Çoğumuz panikleriz ve kendimizi bir an bile düşünmeden çocuğumuza maske takmaya çalışırız. Uçak kazaları – ve hayatın geneli- için geçerli bir şey var, ki havayollarının inanılmaz bilgeliği bunu anlatıyor: Kendiniz nefes almaya çalışırken, kimseye yardım edemezsiniz.

Bu genel kuralı hayatın tamamına uygulamak için kriz yaşamanız gerekmiyor. Kendinizle ilgilenmeden, ailenizle ilgilenmeniz mümkün olmaz. Bu kadar basit. Bu herkesin sağlığı için çok önemli.