ÖDEV YAPMAK İSTEMEYEN ÇOCUK

Çocuk ödevini yapmıyor. Ebeveyn de çocuk ödevini yapsın diye, ona ödül vaat ediyor. Aile ödev yapmamanın altında yatan asıl ihtiyaçla ilgilenmeyip, ödevi yaptırmayla ilgilendiği için ilişki bozuluyor. Ebeveyn ilk önce anlamalı ve daha sonra destek çıkmalı. Ödev yapmama nedenleri şunlar olabilir.

Ödev çocuğun seviyesinin üstünde olabilir. Çocuk yapamaz bu durumda ebeveynin yapması gereken, çocuğa akademik destek vermek ya da akademik destek sağlamak olmalıdır. Ödevi ödülle yaptırmaya çalışmak hem çocukta kaygı oluşturabilir hem de ebeveyn çocuk ilişkisini bozabilir.

Ödev çocuğun seviyesinin altında olabilir. Çocuk sıkılır. Ebeveyn ödül vermektense, öğretmenle konuşarak farklılaştırılmış ödev verilmesi sağlanabilir.

Ödev çocuğun ilgisini çekmiyordur. Ödülle yaptırmak yerine ödev keşfetme ödevi haline getirilerek etkinlikler ve deneylerle yapılabilir.

Ödev çocuk için anlamsız gelebilir. Anlamasına yardımcı olup, gerçek hayatla bağdaştırılarak anlaşılır hale getirilebilir.

Çocukta endişe vardır ve tek başına kalmak istemiyordur, bu durumda aynı ortamda bulunarak destek olunabilir.

Ebeveyn çocuğun ihtiyacını anlamadan ona uygulayacağı ödül, çocukta değersizlik duygusu oluşturabilir ve ilişki bozulabilir. Ama ebeveyn çocuğun hangi nedenle ödev yapmadığını anlarsa, ona göre destek verir, ödül kullanmaya gerek kalmaz ve ilişkileri güçlenir.