“YENİ BİR HAYAT”

Bir zamanlar ambarda ahşap bir kutuda yaşayan irili ufaklı birçok çiçek tohumu varmış. Tohumlar uzun zamandır buradaymış. Önceden birlikte güzelce yaşarken, sonrasında yer kavgası başlamış. Bazısı ‘En güzel benim’ diye en üste çıkmaya çalışmış. Bazı tohumlar ise kara ve küçük olduğu için köşeye itilmiş. Kavgalar sırasında minik tohumlar altta kalıp ezilmiş. Pek de umursayan olmamış açıkçası.

Bir gün ambarın kapısı açılmış. İçeri yaşlı çiftçi girmiş. Tohumlar çiftçiden korkmuşlar. Çiftçinin onları gömeceğine inanıyorlar dahası biliyorlarmış. Çiftçi onları kesesine koyarken yaşadıkları sarsıntı akıllarını başından almış. Hepsi bir diğerinden yardım istemiş ama herkes kendi derdindeymiş. Yardım edecek halleri yokmuş. Bu korku anında birbirlerine bakarken aslında birbirlerinden pek de farkı olmayan küçük bir tohum olduklarını görmüşler. Ambarda ne kadar gereksiz çekişmenin içine girdiklerini fark etmişler.

Çiftçi tarlaya doğru yürürken tohumlar sonlarının geldiğine inanıyormuş artık. Çiftçi elini kesesine atmış, tohumları tek tek alarak kazdığı çukura koyup üstünü örtmüş. Bazıları ‘Yardım ediiinn!’ diye çığlık atsa da bu dar yerde tek başınaymışlar. Onları duyacak kimse yokmuş. Çiftçi sırayla tüm tohumları toprağa ekmiş. Eski birliktelik günleri geride kalırken tohumlar kendi küçük topraklarında sıkışıp kalmışlar. Bu dar yerde önce sıkılmışlar, sonra bunalmışlar ve sonra da çatlamaya başlamışlar.

Tohumlar artık ölmeye başladıklarını düşünüyormuş. Sadece birkaç tohum bir nebze rahatmış çünkü çürümenin ve karanlığın ardından güzel bir çiçeğin doğacağını duymuşlar. Velakin küçük nokta kadar bir şeyin nasıl çiçeğe dönüşeceğine akıl sır erdiremiyorlarmış.

Derken kış geçmiş, bahar gelmiş. Toprağın altında çatlayan tohumlar gözlerini yeniden açtıklarında harika çiçeklere dönüştüklerini görmüşler. Hepsi şaşkınlıkla birbirine bakmış. Derken şefkatli çiftçi çiçeklerin yanına gelmiş, onları sularken ‘Güzel çiçeklerim. Sizi toprağın altına koydum tek başınıza, yalnız kaldınız ve korktunuz. Ama artık değişmenin ve dönüşmenin zamanı gelmişti. Yeni hayatınıza hoş geldiniz.” demiş.

Çiçekler bir tohum ambarına bakmışlar bir de şimdi bulundukları çiçek tarlasına…

https://metaforikoykuler.com/yeni-bir-hayat/ adresinden alınmıştır.